2015 Tournament Results

2015 Tournament Results

Incomplete results?  Something incorrect?  Email us at diamonddish@outlook.com


Sin City Shootout – Las Vegas, NV – January 16-18

A Division (4 teams)

1st Place – PS Rounders 2.0

2nd Place – TC Frostbite

3rd Place – PHX Toros

B Division (22 teams)

1st Place – SD Spikes

2nd Place – DAL Woody’s Xplosion

3rd Place – LA Thunder

C Division – Shadow Rock (34 teams)

1st Place – LA Softball Cartel

2nd Place – LB Pegasus

3rd Place – SD Outlaws

C Division – Arroyo Grande (34 teams)

1st Place – SF Sluggers

2nd Place – AUS #DBags

3rd Place – SF Inferno Demons

D Division –  Sunset Park (44 teams)

1st Place – LV Lightning

2nd Place – TAM Southern Belles

3rd Place – LB Queen Marys

D Division – Warm Springs (20 teams)

1st Place – DAL Crew

2nd Place – LA Swingers

3rd Place – SJ Sinful


Gasparilla Softball Classic – Tampa, FL – February 13-15

B Division (10 teams)

1st Place – KNX Cyclones

2nd Place – ORL Voltage

3rd Place – PHL Triple Play

C Division (18 teams)

1st Place – ORL Fury

2nd Place – TPA Crocs

3rd Place – TPA Hustle

D Division (25 teams)

1st Place – TPA Panthers

2nd Place – ATL Wild-Ones

3rd Place – TPA Dogpound


 Bay Area Classic – San Francisco, CA – March 6-8

C Division – South Bay 

1st Place – SAC Glitters

2nd Place – SJ Woodpeckers

3rd Place – SF Eagles

C Division – North Bay

1st Place – SF Blackout

2nd Place – Bay Area DWDMG

3rd Place – SF Sluggers

D Division – East Bay

1st Place – SF Mojo

2nd Place – SF Cougars

3rd Place – SF Inferno D


Lone Star Classic – Houston, TX – March 13-15

B Division (6 teams)

1st Place – HOU Bomb Squad

2nd Place – AUS Hotflash

3rd Place – TUL Oklahoma Smoke

C Division (20 teams)

1st Place – HOU Knights

2nd Place – AUS Pride

3rd Place –  AUS Rough Riders

D Division (24 teams)

1st Place – NOLA Sloppy Seconds

2nd Place – KC Express

3rd Place – HOU Divers


Southern Shootout –  Birmingham, AL – April 3-5

B Division (6 teams)

1st Place – KNX Cyclones

2nd Place – FTL Noize

3rd Place – ATL Showstoppers

C Division (22 teams)

1st Place – KNX Cyclones

2nd Place – ATL Wild

3rd Place –  IND Sluggers

D Division (24 teams)

1st Place – NOLA Sloppy Seconds

2nd Place – Ratchet City A/S/L

3rd Place – KNX Cyclones


NAGAAA Cup – Phoenix, AZ – April 17-19

A Division (8 teams)

1st Place – PS Rounders 2.0

2nd Place – HOU Force

3rd Place – PHX Toros

B Division (22 teams)

1st Place – ORL Voltage

2nd Place – TUL Smoke

3rd Place – PHX Ice


Saguaro Cup – Phoenix, AZ – April 17-19

C Division (25 teams)

1st Place – SEA Maulers

2nd Place – LB Fighting Cocks

3rd Place – LV Card Sharks

D Division (20 teams)

1st Place – LB Plastics

2nd Place – HOU Sons of Pitches

3rd Place – LA Umad!?


 Texas Shootout – Austin, TX – May 1 – 3

B Division (7 teams)

1st Place – AUS Hot Flash

2nd Place – HOU Bomb Squad

3rd Place – TUL Smoke

C Division (27 teams)

1st Place – AUS Pride Reign

2nd Place – HOU Knights

3rd Place – DAL Octane

D Division (33 teams)

1st Place – AUS Polar Bears

2nd Place – DAL Devils

3rd Place – AUS Pride Royal


 Big Peach Tournament – Atlanta, GA – May 22 – 24

B Division (12 teams)

1st Place – FTL Noize

2nd Place – ATL Primetime Elite

3rd Place – KNX Cyclones

C Division (25 teams)

1st Place – KNX Cyclones

2nd Place – ORL Fury

3rd Place – BHAM Defenders

D Division (22 teams)

1st Place – KNX Cyclones

2nd Place – Migrating Ducks

3rd Place – TPA Jokers


North Star Classic – Minneapolis, MN – May 22-24

B Division (8 teams)

1st Place – CHI Urban RE Closers

2nd Place – DC Union

3rd Place – TC Freak

C1 Division (13 teams)

1st Place – KC Cocktails

2nd Place – DAL TMC Octane

3rd Place – BOS X-Factor

C2 Division (13 teams)

1st Place – TC Titans

2nd Place – MAD Big Cheese

3rd Place – KC Chaos

D Division (14 teams)

1st Place – KC Express

2nd Place – DAL Dive!

3rd Place – TC Slammers


Liberty Bell Classic – Philadelphia, PA – May 22 – 24

B Division (3 teams)

1st Place – PHI Outlaws

2nd Place – PHI Freedom

3rd Place – NY Titans

C Division (11 teams)

1st Place – PHI Triple Play

2nd Place – DC Pocket Rockets

3rd Place – RI Providence Platinum

D Division (11 teams)

1st Place – NY Demons

2nd Place – RI Providence Ego Maniacs

3rd Place – BOS Outlaws


Duel In The Desert – Las Vegas, NV – May 22 – 24

B Division (8 teams)

1st Place – LV Fully Loaded

2nd Place – PS Sandlot

3rd Place – PS Tribe

C Division (8 teams)

1st Place – LB Outlaws

2nd Place – LV Quadzillas

3rd Place – LV Lightning

D Division (13 teams)

1st Place – LA Hollywood Swingers

2nd Place – PS Streetbar

3rd Place – TPA Housewives


Sooner State Classic – OKC, OK – July 3-5

Cancelled


 M.A.G.I.C. Tournament – Washington, DC – July 3-5

B Division (6 teams)

1st Place – MID Thunder

2nd Place – DC Baltimore Bounce

3rd Place – DC Union

C Division (13 teams)

1st Place – DC Envy

2nd Place – MID Norfolk Gunners

3rd Place – DC Heatwave

D Division (8 teams)

1st Place – DC Titans

2nd Place – AUS Octane

3rd Place – DC Shockers


Minuteman Classic – Boston, MA – July 3-5

C Division (8 teams)

1st Place – BOS X-Factors

2nd Place – RI Providence Platinum

3rd Place – LA Softball Cartel

D Division (13 teams)

1st Place – RI Providence EGO Maniacs

2nd Place – SNE Crew

3rd Place – BOS Whiplash


Emerald City Classic – Seattle, WA – July 3-5

B Division (9 teams)

1st Place – SF Fury

2nd Place – SEA Brigayde

3rd Place – SEA Dirty Dawgs

C Division (24 teams)

1st Place – SEA Maulers

2nd Place – SF Blackout

3rd Place – SEA Badgers

D Division Paradise (13 teams)

1st Place – Ratchet City A/S/L

2nd Place – VAN Brew Jays

3rd Place – SAC Glitters

D Division Sunrise (13 teams)

1st Place – SAC Cocktails

2nd Place – POR Bella Boys

3rd Place – VAN Stonehouse


MNSA Classic – Nashville, TN – July 3-5

Rained out on Sunday


Liberty Classic – Long Beach, CA – July 3-5

B Division (8 teams)

1st Place –  LA Rebels

2nd Place –  LB Pegasus

3rd Place –  PS Snipers

C Division (24 teams)

1st Place –  LA Fury

2nd Place –  LB Fighting Cocks

3rd Place –  LB Outlaws

D Division (19 teams)

1st Place –  PS Streetbar

2nd Place –  LV Riot

3rd Place –  LA Diablos


K-Town Klassic – Knoxville, TN – July 24-26

B Division (7 teams)

1st Place – ATL Primetime Elite

2nd Place – KNX Cyclones

3rd Place – ATL Arsenal

C Division (16 teams)

1st Place – NSH Force

2nd Place – ATL Reign

3rd Place – ATL Wild

D Division (19 teams)

1st Place – KC Express

2nd Place – KNX Fuzion

3rd Place – ATL Wild-Ones


Portland Cup – Portland, Oregon – August 7-9

C Division (11 teams)

1st Place –

2nd Place –

3rd Place –

D Division (13 teams)

1st Place –

2nd Place –

3rd Place –


39th Annual GSWS – Columbus, OH –  August 17-22

A Division (10 teams)

1st Place – HOU Force

2nd Place – ATL Elite

3rd Place – CHI Menace

4th Place – LA West Coast Swing

B Division (40 teams)

1st Place – COL Grizzlies

2nd Place – CHI Dragons

3rd Place – DC Union

4th Place –  SD Spikes & AUS Hot Flash (tie)

C Division (60 teams)

1st Place –   AUS Outlaws

2nd Place – MAD Big Cheese

3rd Place – SEA Maulers

4th Place – TC Big Gay Moose

D Division (54 teams)

1st Place – TAM Pitch Slapped

2nd Place – NOLA Sloppy Seconds

3rd Place – FTL Naked Mustangs

4th Place – ATL Wild Ones

Masters Division (19 teams)

1st Place – SD Marine Layer

2nd Place – FTL Blue Legends

3rd Place – PHI Cranky Yankees

4th Place – FTL Alive & Kicking


 

 

 

 

 

 



Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s